yükleniyor

Trabis Ne zaman açılacak ? Tr domain dönemi başlıyor.

Trabis Yakında Açılıyor!

.tr uzantılı alan adlarıyla alakalı olarak uzun süretir etkinliğe geçip gitmesini beklenilen Trabis ile alakalı detayları bu başlık altında toplamaya çalıştık. Trabis ve faaliyetleri ile alakalı kapsamlı bir rehber olarak hazırladığımız bu dökümanı incelemenizi tavsiye ediyoruz. Markanızla alakalı hak kayıplarına uğramamak adına lüzumlu aksiyonları almalısınız.

Trabis Nedir?

.tr ( “com.tr”, “net.tr” vb. ) uzantılı alan adlarına dair idare uzun senelardır ODTÜ  içeriğinde olan NicTR firmasından alınıp, Bilgi Teknolojileri ve Etkileşim Kurumuna ( BTK) devredilmişti. İşte BTK doğrultusundan bu idarein sağlanması amacıyla “.tr bilgi ağ sistemi” yani kısaltılmış haluyla TRABİS döneme girecek.

Trabis Ne Zaman Açılacak?

2022 seneının ilk aylarında Trabis’in döneme girmesi beklenmektedir. 2021 Mart ayından bu yana döneme geçeceği belirti edilen sistem ile alakalı olarak alınan bulgular bu yöndedir. Trabis döneme girdiği süre çeşitli açıklama yapılacaktır.

Trabis Neden Önemli?

Bugüne dek .tr uzantılı alan adları belge ile tahsis edilmekteydi. Trabis’in etkinliğe girmesiyle eş güdümlü birtakım uzantılar haricinde .tr uzantılı çoğu mühim alan adı tahsisi belgesiz olarak tahsis edilecektir. Mesela websitenizin markaniz.com olduğunu düşünelim. markaniz.com.tr alan ismini almanız amacıyla kayıt kuruluşlarına markanızla alakalı birtakım belgeleri sunmanız gerekiyordu. Fakat Trabis ile eş güdümlü bu hal ortadan kalkacak. Yani .tr uzantılı alan isminizi şimdilik yönetmelik değişmemişken, fırsat avcılarından güvenliğini sağlamak amacıyla tahsis ettirmeniz gerekmektedir. Trabis’in etkinliğe girmesinin akabinde bu alan isimlerini fırsat avcıları tahsis ederek sizlere fahiş fiyatlarla satmak isteyebilirler. Faaliyete başlayana kadar alan adı sahiplerinin hak kayıbına uğramaması amacıyla lüzumlu adımları atmaları gerekiyor. Bu hususta bizimle iletişime geçmenizi ve danışmanlık hizmeti almanızı öneriyoruz.

İnternet Alan Adları Yönetmeliği

.tr alan adlarıyla alakalı bütün yönetmeliklere https://www.btk.gov.tr/internet-alan-adlari-mevzuat adresinden erişebilirsiniz.

Hangi Uzantılar Belgeli, Hangileri Belgesiz Olacak?

Com.tr, org.tr, net.tr, gen.tr, biz.tr, tv.tr, web.tr, info.tr, bbs.tr, tel.tr ve name.tr alan adı uzantıları ilk gelen alır kuralı ile BELGESİZ olarak tahsis edilecekken; gov.tr, edu,tr, bel.tr, k12.tr, av.tr, dr.tr, pol.tr, tsk.tr ve kep.tr uzantılı alan adları belge ile tahsis edilmeye devam edecektir. İşinizle alakalı hangi .tr uzantılı alan isimlerini şuandan tahsis etmenizi öneriyoruz.

alanadi.tr Uzantısını Alabilecek miyiz?

Sistemin etkinliğe girmesinden 1 sene sonra .tr uzantılı alan adı tahsisi de başlayacak. Bu konuyla alakalı duyuru daha sonra yapılacaktır.

com.tr Alan Adı Nereden Alınır?

NORTECWEB Her Bütçeye uygun WEBSİTESİ YAZILIM HİZMETLERİ


Yazılımlarımızda bulunan gelişmiş ve kullanımı kolay yönetim paneli ile tüm kontrol sizde.

E-Ticaret paketleriyle kazancınıza kazanç katın...Online Alışveriş sistemi üzerinden ürün satın, ürün bedelini kabul edin.. Tüm banka sanal pos alt yapısı ile kolayca kazanın...

Farklılık yaratan düşüncelerinizi, emeğinizi, geleceğinizi koruyun.. "Sizin olan sizin kalsın!" Uzman marka vekillerimizle Markanızı ücretsiz araştırıp, sizin için başvuruda bulunalım.

%100 Müşteri Memnuniyeti

Önceliğimiz, müşterilerilerimizin memnuniyetidir. Şirketimiz her zaman yanınızdadır.

Kampanya ve duyurularımızdan haberdar olmak için kaydolun.

Web Hosting

Sınırsız Web Hosting SEO Hosting Wordpress Hosting Bireysel Paketler Kurumsal Paketler E-Ticaret Hosting Mail Hosting Joomla Hosting OpenCart Hosting

Hazır Web Siteleri

Hazır Firma Sitesi Kurumsal web sitesi E-Ticaret Scriptleri Temizlik Şirketi Scripti Rent a car scriptleri kurumsal firma scripti Hazır rent a car sitesi Restaurant Paketleri Wordpress Temaları

Hizmetlerimiz ve çözümlerimiz hakkında daha detaylı bilgi almak için hemen bize ulaşın.

X

Müşteri Paneli

Şifremi Unuttum!

Henüz Hesabınız Yok mu?

Hemen Hesap Oluştur!